Hlavnímu městu reálně hrozí, že mu do několika let budou chybět až desítky miliard korun. Jen dvě největší připravované investice − metro D a dostavba vnitřního okruhu − vyjdou město téměř na sto miliard korun. Vlastní příjmy městu stačit nebudou. Jen příští rok má Praha utratit 77,6 miliardy korun, z toho zhruba 59 miliard za běžné výdaje. Na investice radním zůstane jen přibližně 17 miliard s tím, že na přípravu stavby metra nebo dostavby okruhu jde z této částky jen zlomek.

Aby na to tedy Praha měla a zároveň si mohla dovolit třeba opravovat mosty v havarijním stavu, bude si muset vzít velký úvěr. Problémem ale je, že maximální výše dluhu měst je omezena zákonem. Konkrétně na 60 procent průměru jejich příjmů za poslední čtyři roky. V případě Prahy tedy asi na 40 miliard.

Když si metropole půjčí víc, musí důvody vysvětlit ministerstvu financí a začít svůj dluh ročně snižovat alespoň o pět procent z částky, která přesahuje dluhový strop. Když to neudělá, pozastaví jí ministerstvo transfery ze státního rozpočtu.

20 miliard

korun dluží Praha k dnešnímu datu. Do roku 2023 má stávající úvěry umořit na čtvrtinu.

"Pokud chce Praha profinancovat takhle zásadní infrastrukturní stavby, rozhodně to nezvládne s tímto stropem. Rádi bychom proto se státem jednali o jeho navýšení," říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Ministerstvo financí se ale k tomuto nápadu staví rezervovaně. Zákon je podle něj dostačující a město v investicích neomezuje. "Z tohoto důvodu o jeho úpravě neuvažujeme," říká mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.