Populární český youtuber Karel Kovář alias Kovy na videu rázně gestikuluje a vysvětluje divákům, že pokud nemohou pod webovým článkem dohledat jméno autora, měli by zpozornět. "Pod textem ale můžeme najít i zkratku, třeba ČTK, což znamená čekám tučňáčí katastrofu," vtipkuje youtuber a kromě České tiskové kanceláře jmenuje ještě další agentury, od nichž novináři přebírají důvěryhodné zprávy. Pětiminutové video Kovy tentokrát nenatočil jen pro své fanoušky na YouTube. Je součástí pětidílné série nazvané Kovyho mediální ring. Přichází s ním vzdělávací program Jeden svět na školách, spadající pod neziskovou organizaci Člověk v tísni.

"Mediální gramotností by měl v dnešní době informačního chaosu disponovat každý z nás. Dopady sociálních sítí a stovek zdrojů informací na formování názorů, schopnost argumentace i kritické myšlení jsou drtivé a ukazuje se, že nejsme na novou dobu připraveni," vysvětluje dvaadvacetiletý influencer, proč se do projektu pustil.

"Lidé si často pletou zprávu a komentář. Nebo si na Facebooku přečtou jen titulek a už nehledají, odkud pochází, a berou ho jako fakt," říká Kovář HN, co mu vadí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.