Řada starších lidí se obává situace, že když budou sami doma a něco se jim stane, nedokážou si současnými technologiemi přivolat včas pomoc. V podobné situaci pomáhá nonstop asis­tenční služba Protectu, díky níž si lidé se zdravotními či pohybovými problémy nebo senioři mohou přivolat pomoc stisknutím jednoho tlačítka. Tento systém do praxe pomohlo přenést České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a v současné době ho už rozvíjí Institut zdravotně-sociálních služeb. Služba je jedním z mnoha příkladů úspěšné spolupráce mezi českými vysokými školami a firmami.

Zařízení Protectu je podobné běžnému mobilnímu telefonu. Má ovšem jen jedno tlačítko SOS, jehož stisknutím uživatel ohlásí nouzový stav asis­tenčnímu centru, které pracuje 24 hodin denně. Asistenční centrum má k dispozici informace o pacientově zdravotním stavu a díky funkci lokalizace dokáže přesně určit polohu uživatele. Navíc pokud dojde k situaci, že si například starší člověk nedokáže přivolat pomoc ani oním tlačítkem, systém reaguje sám ve chvíli, jestliže není delší dobu v pohybu.

Společné laboratoře

Další možností, jak mohou univerzity vydělávat peníze, je získávání patentů, jejich prodej a následné využití v praxi. Například Vysoká škola báňská − Technická univerzita Ostrava vymyslela výměník tepla navržený tak, aby zajišťoval co nejnižší ztrátu. Soukromé firmě prodala tento patent za půl milionu korun.

Podle Českého statistického úřadu obdržely v roce 2017 veřejné vysoké školy v Česku 178 patentů, což byl o více než pětinu nižší počet než za rok předešlý. Nejúspěšnější mezi nimi bylo ČVUT, které získalo 39 patentů, následovala Technická univerzita v Liberci a na třetí pozici skončila Vysoká škola báňská − Technická univerzita Ostrava.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.