Na vysoké školy v Česku nastupují slabší populační ročníky, a tak zatímco v roce 2010 na nich studovalo téměř 400 tisíc lidí, v roce 2017 to bylo jen necelých 300 tisíc. Ve snaze přilákat mladé lidi školy otevírají neotřelé studijní programy, které reagují na potřeby trhu práce. Uchazeči se budou moci nově hlásit do programů, jejichž absolventi se stanou experty na léčbu neplodnosti, odborníky na dřevostavby, tvůrci počítačových her nebo třeba osobními trenéry.

Školy zároveň investují miliardy korun do výstavby moderních výukových center. Například Masarykova univerzita v Brně staví cvičnou nemocnici pro budoucí lékaře a Vysoká škola báňská − Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) dva laboratorní komplexy, jejichž součástí bude i chytrá továrna na bázi digitalizace, automatizace a dalších prvků Průmyslu 4.0.

Školy také sází na větší propojení s praxí. Třeba na zmíněné VŠB-TUO mohou studenti místo bakalářské práce vyrazit do firmy na stáž. Vysoké učení technické v Brně (VUT) zase nabízí anglický obor entrepreneurship and small business development, v jehož rámci si studenti založí vlastní firmu a učí se podnikat v reálném prostředí.

Zlepšit podmínky pro studenty se školy snaží i rekonstrukcí kolejí a vylepšením nabídky jídel v menzách. Ty často připravují nejen vegetariánská a veganská jídla, ale třeba i bezlepkovou a raw stravu. Nebo dokonce zavádějí big menu pro velké jedlíky.

Novým oborům vládne sport a zdraví

V souvislosti s novelou vysokoškolského zákona školy v Česku v poslední době revidují, inovují a nově akreditují studijní programy. Některé z nich získaly institucionální akreditaci, díky níž si mohou nové programy schvalovat samy. Patří mezi ně Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Pardubice, Vysoká škola ekonomická v Praze, Ostravská univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Česká zemědělská univerzita v Praze.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.