Když biochemička Eva Zažímalová předstoupila před dvěma lety coby čerstvě zvolená šéfka Akademie věd před Akademický sněm a s kyticí v ruce pronesla svůj první proslov, měla podporu většiny z 54 ústavů Akademie věd i členů sněmu. "Nechci žádnou revoluci, ale evoluci," řekla tehdy skromně působící, usměvavá žena.

S Akademií věd spojila v podstatě celý život a je pro ni, jak říká, širokou rodinou. Začala zde jako doktorandka, později se dostala do čela Ústavu experimentální botaniky, pak zasedla v Akademické radě.

O funkci předsedkyně prý nikdy nepřemýšlela, když se ale blížil konec mandátu jejího předchůdce Jiřího Drahoše, začali ji kolegové přesvědčovat, aby kandidovala. Věděla, že vést největší českou vědeckou instituci, plnou inteligentních a svérázných lidí, nebude jednoduché. Ještě před zvolením proto obcházela ústavy Akademie věd, aby zjistila, zda má jejich podporu. V návštěvách pokračuje i teď, už jako šéfka. Pro komplikované vědecké povahy má pochopení. "Musíte se snažit s nimi vycházet, ale to mi nedělá problém, jsem taky trochu blázen," směje se profesorka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.