Brexit a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA, dvě události, které v rozmezí několika měsíců v roce 2016 šokovaly západní svět, následně vyprovokovaly širší, obecnější úvahy o zranitelnosti, nedostatcích, či dokonce o úpadku modelu liberální demokracie. Modelu, jemuž americký politolog Francis Fukuyama na konci studené války prorokoval konečné historické vítězství, který je však nyní zásadně znejistěn a ohrožen.

O tom je přesvědčen anglický novinář a publicista Edward Luce, který byl do roku 2011 šéfem washingtonské kanceláře listu Financial Times a nyní působí jako hlavní americký komentátor tohoto deníku. "Západní liberální demokracie ještě není mrtvá. Ale je mnohem blíže kolapsu, než chceme věřit. Má před sebou nejtěžší zkoušku od konce druhé světové války," píše Luce ve své knize Soumrak západního liberalismu, která v USA vyšla v roce 2017. Nyní ji v českém překladu vydává pražské nakladatelství Argo.

Luce není zdaleka jediný autor, který se snaží analyzovat širší příčiny brexitu, Trumpova triumfu či úspěchu maďarského premiéra Viktora Orbána. Konkrétně v Česku je z několika obdobných prací nejznámější kniha Jak umírá demokracie od politologů Harvardovy univerzity, Stevena Levitského a Daniela Ziblatta. Právě ve srovnání s jejich akademickým přístupem ovšem vynikne Luceova zkušenost dlouholetého novináře: věci pojmenovává přímočaře, úsporně, ale zároveň s obrazností, která je čtenáři pomáhá pochopit.

"Západní globální města jsou jako tropické ostrovy, obklopené oceánem znechucení," charakterizuje Luce například jednu z klíčových příčin současných problémů, rozpolcení mezi městskými elitami a zbytkem společností. "Západní elity", píše Luce, se po konci studené války "s neotřesitelnou sebejistotou" usnesly, že "otevřené obchodní systémy, volný pohyb kapitálu" a stále více "propojená globální ekonomika" jsou jedinou správnou cestou, z které budou všichni profitovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • O Luceových zkušenostech ze světa politiky.
  • Jaké hrozící světové konflikty považuje za reálné a proč.
  • Co to znamená, když se o nějaké politické situaci řekne, že je černá labuť.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se