Krátkovlasá dívka se zhluboka nadechne. "Byla jsem znásilněná, a to když mi bylo deset let," řekne do kamery. Svědectví o zkušenosti, o níž donedávna vědělo jen pár jejích blízkých a předtím dlouhá léta vůbec nikdo, si tak najednou může poslechnout každý, kdo má internet.

"Vím, že těchto případů je mnoho, ale nikdo o tom nechce mluvit. A když, tak anonymně. To potom nemá takový výsledek," vysvětluje dnes Jana Zbořilová, proč se o svém zážitku rozhodla loni v květnu promluvit veřejně a proč založila iniciativu Stop tabu. K rozhodnutí vyjít se svou zkušeností ven se propracovávala postupně. Jedním z posledních impulzů pak byl coming out youtubera Kovyho, který promluvil o své sexuální orientaci.

Zbořilová není jediná. Nové české projekty, které stejně jako Stop tabu stojí na osobní zkušenosti se zneužitím nebo znásilněním, vznikají v době dozvuků americké kampaně #MeToo a v principu mají obdobný cíl: poukázat na to, jak je sexuální násilí rozšířené. Na to, že přestože se o něm dosud příliš nemluvilo, neznamená, že se neděje. Nové iniciativy musí mimo jiné počítat s tím, že český přístup k hnutí #MeToo je rozporuplný a často odmítavý. Stejně jako k Istanbulské úmluvě, která zasazuje násilí na ženách do jasného právního rámce. Česko ji dosud neratifikovalo.

Podle průzkumu agentury Focus z roku 2016 má zkušenost se znásilněním každý jedenáctý Čech. Nejvíc jsou ohroženy ženy ve věku 18 až 34 let. Ke dvěma třetinám znásilnění přitom dochází doma a jen pět procent znásilněných čin ohlásí. Celkem 64 procent dětských obětí zažije sexuální násilí v dospělosti znovu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.