Některé věci prostě Čechům nejdou. Například celých sto let existence samostatného státu se česká společnost jen obtížně potýká se souběžným fungováním více suverénních politických partají.

Nejen pod tlakem cizích mocností tu pluralitní systém opakovaně upadá v ideově jednotnou provinční věrchušku plnou znesvářených frakcí. A podobně se u nás nedaří vybudovat to, co je na Západ od Česka samozřejmostí a co tu bylo už za starého mocnářství. Totiž nepolitickou státní správu. Nejnověji to ukázalo úterní hlasování ve sněmovně. Koalice ANO a ČSSD za pomoci KSČM a SPD přehlasovala veto Senátu a schválila vládní návrh změny služebního zákona. Fakticky se jedná o repolitizaci státní správy.

Státní tajemníky na ministerstvech, kteří dosud spadali do kompetence na šest let jmenovaného "superúředníka", bude napříště moci odvolávat vláda. A to na základě pouhého podnětu příslušného ministra. Stačí, když některý z členů kabinetu shledá, že jeho tajemník "narušil důstojnost své funkce" nebo "ohrozil důvěru v nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování" (oba "gumové" důvody jsou novinkou schválené novely) a nepohodlný šéf úředníků na dotyčném ministerstvu si může balit kufry. Nemá už smysl hrát komedii a tajemníky nadále nazývat státními. Teď půjde o tajemníky ministerské, respektive vládní.

Je tragikomické sledovat, jakými zástupnými důvody vládní tábor obhajuje neobhajitelnou změnu. "My jsme úřednická vláda. My jsme to hnutí, které depolitizovalo státní správu, protože máme ve vládě úředníky, máme ve vládě lidi, kteří byli nominováni, ale nejsou členy hnutí. Nikdo nechce dělat žádné čistky, my to neděláme," tvrdí pre­miér Andrej Babiš. To je ovšem argumentace na úrovni fousatého vtipu, že Tatra 613 bylo lidové auto, protože v něm jezdil pracující lid prostřednictvím svých zvolených zástupců.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru