Nemá ten nadpis být naopak? Je to přece tak, že "optimista je špatně informovaný pesimista". Tak se to přece říká. Znám dokonce pár lidí, kteří se pyšní tím, že je rčení "optimismus je špatně informovaný pesimismus" jejich životním krédem. Jenže validita věty "optimista je dobře informovaný pesimista" je vlastně úplně stejná jako její opak "pesimista je dobře informovaný optimista". Jen proto, že se to říká a že to člověk takto slýchává, neznamená de facto vůbec nic. Ovšem i takový "dutý" výrok může ovlivnit naše životy podobně jako neoddiskutovatelný fyzikální zákon gravitace.

Infrastruktura života

Respektive takto: v lidové pranostice se také mohla klidně ujmout libovolná verze těchto dvou variant. Výše analyzované rčení není zákon fyziky ani objev hlubokého mysticismu či analytické filozofie. Je to jen taková průpovídka, která také mohla dopadnout úplně naopak. Co je na tom pitomé, je to, že člověk pak podle těchto věcí staví infrastrukturu svého života. Nekriticky, automaticky, jakoby v polospánku. Každý máme v sobě jakési zajeté automatizované představy, myšlenkové dálnice, které v posledku určují naše postoje, způsoby myšlení, věty, které říkáme, etiku, kterou cítíme… tento nekritický slepenec pak tvoří naše já. Tím se nechce úplně říci, že si člověk tuto vnitřní infrastrukturu může postavit libovolně, ale měl by alespoň o stavbě vědět a mít alespoň minimální dozor nad tím, kterou cihlu používá. Bez takového alespoň mírně kritického myšlení pak takovému člověku staví vnitřní infrastrukturu někdo jiný − a člověk se stává jen trpnou sbírkou věcí a průpovídek, které životem náhodně nachytal.

Nicméně ta rozšířená verze průpovídky o vztahu optimismu a pesimismu (pesimista je jen dobře informovaný optimista) vychází z představy, že optimismus je jakýsi naivní nedostatek informací. Že optimista je zaslepen svou touhou vidět svět lepší, než je, a že vůči některým informacím zavírá oči, aby mu to vše dobře sedělo. Aby fakta, která mu život nese do cesty, odpovídala teoretickému výchozímu rámci, kterému věří. Jenže takový pesimista může potlačovat informace úplně stejně − nebo víc − než optimista. Jinými slovy, stejně tak, jako člověk může být "nepoučitelný životní optimista", může také být "nepoučitelný životní pesimista". A kdybych si z těchto dvou mohl vybrat, budu raději nepoučitelný optimista.

Pesimističtí optimisté

O nás Češích se často říká (a říkáme to s oblibou o sobě my sami), že jsme národ pesimistů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru