Zimbabwe prožívá neklidné dny. Prezident Emmerson Mnangagwa nedávno oznámil, že země výrazně navýší cenu pohonných hmot. Ta je nyní podle serveru Global Petrol Prices dokonce nejvyšší na světě.

Zdražení se ale neobešlo bez vyhrocené reakce Zimbabwanů, kterým se tento krok nelíbí. Cena je natolik vysoká, že mnozí si nemohou ani dovolit koupit jízdenku na autobus, aby se dostali do práce.

Lidé proto vyšli na protest do ulic. Vůbec nejbouřlivěji se demonstrovalo v hlavním městě Harare nebo ve druhém největším městě země, Bulawayu. Lidé zapalovali pneu­matiky a vytvářeli tak bariéry, které blokovaly tamní silnice.

Místní vláda se rozhodla nepokoje brutálně potlačit. Armáda použila slzný plyn. Několikrát také střílela do davu nespokojených nebo je brutálně bila. Odhaduje se, že nejméně 12 lidí zemřelo. Objevily se i zprávy o systematickém mučení zadržených.

Vláda také nechala zcela vypnout internet, aby se zprávy nemohly šířit dál a lidé se už nedokázali organizovat.

Prezident Mnangagwa násilí odsoudil. Slíbil, že události nechá vyšetřit, a vyzval k "národnímu dialogu" všech politických stran a představitelů církví a občanské společnosti. Prohlásil však také, že chaos a porušování kázně vláda nebude tolerovat.

Přesto se podobné incidenty, kdy vojáci napadali a bili demonstranty, opakovaly i během tohoto týdne. Svědci pro agenturu Reuters uvedli, že vojáci se zaměřili i na běžné lidi na ulici, které bez milosti zmlátili.

Související