Donedávna byl Juan Guaidó téměř neznámým poslancem. To se v posledních dnech rychle změnilo. Pětatřicetiletý muž stojící v čele venezuelského parlamentu se prohlásil prozatímním prezidentem a slíbil, že zemi sužovanou hlubokou hospodářskou a humanitární krizí dovede ke svobodným volbám. Coby legitimního prezidenta ho ihned uznaly Spojené státy a po nich řada dalších zemí.

"Přísahám, že oficiálně přebírám pravomoci státní exekutivy jako úřadující prezident, abych docílil ustanovení přechodné vlády a svobodných voleb," prohlásil Guaidó před davem příznivců. Jeho akce představuje zatím největší test pro Nicoláse Madura, jehož zvolení v loňských prezidentských volbách neuznává velká část zemí amerického kontinentu ani EU.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.