Destilát zprvu působil spíše jako žert.

Naplněn do sklenice od kompotu (!), označen jako "Moonshine", tedy pálený "za měsíčního svitu" daleko od pozornosti berních úředníků, ale zároveň opatřený hned dvěma kolky (!!), deklarující složení z "corn whiskey, water", tedy z kukuřičné whiskey zředěné vodou, ale zároveň vodojasný a přiznávající, že je "unaged" (!!!), tedy nezrající, konečně těmi nejmenšími písmeny charakterizoval sebe sama − a výstižně − jako "Premium Spirit Drink".

Jeho existenci umožnila legalizace kdysi proslulé pašerácké kořalky, k níž přistoupil právě před deseti lety americký stát Tennessee. Důsledkem se stala pospolitost čtyř lihovarů, jimiž se vrátila do východní části území produkce tradičních alkoholických nápojů. Tennessee tak získal vedle svých whiskey Jack Daniel's a George Dickel další rozměr, jenž není znám u nás, ale ve Spojených státech představuje výrobce, který ve svých zdech přivítá ročně na tři a půl milionu návštěvníků, a je tak pravděpodobně nejnavštěvovanějším alkoholu zasvěceným výrobním komplexem na světě.

"Original Moonshine" od Ole Smoky Distillery zaujme už svou optikou. Pomalu stékající "slzy" jsou důsledkem 50% obj. alkoholu; zatřesete-li lahví − známá zkouška kvality například slivovice −, pravidelný řetízek bublinek bezpečně potvrzuje deklarované "volty". Čistá, lehce nasládlá, jednoznačně obilná vůně přiznává kukuřičný původ. Chuť − překvapivě − připomíná světlé maso s vypečenou kůrkou a vyznamenává se především dlouhým závěrem, v němž se hlásí ke slovu mango. Koho zaskočí voltáž, může požádat o koktejl vycházející z receptury klasického Manhattanu: dva díly Original Moonshine, jeden díl červeného vermutu, střik hořké (např. angostury, ale poslouží dobře i Fernet Branca) promíchat v míchací sklenici a nalít do koktejlky. Třešničkou se samozřejmě vylepší celkový umělecký i chuťový dojem… koktejlu i destilátu.