V Česku je více než v jiných zemích běžné s dosažením důchodového věku zcela opustit pracovní trh. Zatímco v tuzemsku pracuje 13 procent obyvatel v důchodovém věku, ve Švédsku, Británii nebo Estonsku jich je zhruba třetina. "Pracujeme, jen dokud musíme. To nám říká nějaké abstraktní číslo důchodového systému," řekl s odkazem na zákonem definovaný důchodový věk ekonom Jiří Šatava z institutu CERGE.

Využití potenciálu starších zaměstnanců bylo jedním z témat úterní konference o mezigeneračním dialogu, kterou uspořádala organizace Byznys pro společnost.

Letos odcházejí do penze muži narození v roce 1955, je jim tedy 64. Matky odcházejí dříve, podle počtu dětí. Podle Šatavy je stanovená hranice hlavně psychologická, protože si lze těžko představit, že by v ten okamžik propukly všechny nemoci a firma by dosud schopného zaměstnance hned začala považovat za nepotřebného. Zároveň ekonom nepopírá, že stereotypy na straně zaměstnavatelů existují. Firmy preferují mladé lidi, protože od nich očekávají větší dravost a učenlivost. Rekordně nízká nezaměstnanost ale podniky nutí se předsudků zbavovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.