Stovky obyvatel žijících v zalesněných oblastech republiky každý rok vyráží s motorovou pilou do lesa narubat a odvézt za poplatek zásoby dříví na zimu. Dnes je takto možné získat topivo zhruba na jednu sezonu − 30 kubických metrů. Od 1. února se toto množství − pro občany i firmy − zvýší až na 200 kubíků, což odpovídá zhruba dvěma stovkám pokácených stromů. Zároveň bude od tohoto data nově možné koupit palivové dříví přímo od Lesů ČR.

"Současné opatření je reakcí na zvýšenou potřebu vytěžit a prodat kůrovcové dříví. Nabídka je tedy orientovaná na smrkové dříví," říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Stromy určené k pokácení označí pracovníci státního podniku. Nemusí se však jednat pouze o dřevo napadené lýkožroutem. Podle šéfa krajského ředitelství Frýdek-Místek, Jana Ševčíka, jde do "samovýroby" také jiné dřevo, které není vhodné na další zpracování a dá se využít jen na topení. Může jít například i o křivě rostoucí listnáče.

Lesy ČR mají dnes kvůli kůrovcové krizi přeplněné sklady kalamitního dříví. Těch je po republice 25 a jsou v nich stovky tisíc krychlových metrů kůrovcového dřeva. Právě na nich si budou lidé i firmy od února moci zakoupit až 50 kubíků dřeva. Přesné lokality skladů zveřejní Lesy ČR na svých internetových stránkách příští týden.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru