Zdanění církevních restitucí, které ve středu schválila sněmovna, rozděluje ekonomy a daňové experty na dva tábory. Čeká je spor, zda současné zákony vůbec umožní od příštího roku zdanit něco, co církve dostaly už v roce 2013 a co bude stát 30 let splácet.

Ministryně financí Alena Schillerová označila změnu zákona za běžné zdanění, které vynese kolem půl miliardy korun ročně. "Myslím, že vše se v pohodě zvládne během letošního roku a od začátku příštího roku začneme se zdaněním," řekla.

Odpůrci zdanění církevních náhrad poukazují na jejich neústavnost, protože stát chce zdanit něco, co církvím kdysi vzal. Sněmovní dohoda vládních stran s komunisty, kterou podpořila i SPD, však může narazit už v samotném zákonu o účetnictví.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dozvíte:
  • Jak oslovení experti argumentují v odpovědi na otázku, zda jsou každoroční splátky náhrad od státu příjmem církví, nebo jen splátka dluhu, který již církve "protáhly" svým účetnictvím?Jaký názor na zdanění restitucí má mluvčí Českobratrské církve evangelické?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.