Zdanění církevních restitucí, které ve středu schválila sněmovna, rozděluje ekonomy a daňové experty na dva tábory. Čeká je spor, zda současné zákony vůbec umožní od příštího roku zdanit něco, co církve dostaly už v roce 2013 a co bude stát 30 let splácet.

Ministryně financí Alena Schillerová označila změnu zákona za běžné zdanění, které vynese kolem půl miliardy korun ročně. "Myslím, že vše se v pohodě zvládne během letošního roku a od začátku příštího roku začneme se zdaněním," řekla.

Odpůrci zdanění církevních náhrad poukazují na jejich neústavnost, protože stát chce zdanit něco, co církvím kdysi vzal. Sněmovní dohoda vládních stran s komunisty, kterou podpořila i SPD, však může narazit už v samotném zákonu o účetnictví.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.