Několik let čeští komunisté usilovali o to, aby v Poslanecké sněmovně prosadili zdanění finančních náhrad, které vyplácí církvím stát za komunisty ukradený majetek před rokem 1989. Podařilo se jim to až tuto středu, kdy pro zdanění zvedlo ruku 106 ze 172 přítomných poslanců. Kromě komunistů podpořili zdanění zástupci ANO, ČSSD a SPD Tomia Okamury.

Komunisté využili politické situace, která vznikla po parlamentních volbách na podzim roku 2017. Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš se tehdy při shánění podpory pro svůj kabinet domluvil s KSČM, že když bude podporovat jeho vládu se so­ciálními demokraty, on jí vyjde vstříc v jejích požadavcích. Jedním z těchto požadavků byla právě podpora zdanění.

Stejně jako při dřívějším projednávání této změny doprovázely i ve středu debatu ve sněmovně ostré výměny názorů. "Pevně věřím, že se většina z vás bude jednou za své hlasování stydět," prohlašoval například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, kterému oponoval poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek: "Kroťte svá slova. Vy neumíte dělat politiku a nikdy jste to neuměl."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.