Snaha o vyšší úspory a enormní náklady na vývoj elektrických aut či autonomních systémů i další důvody vedou automobilky stále častěji k tomu, aby spolupracovaly, nebo dokonce fúzovaly. Úspěšných pokusů, kdy se dali dohromady konkurenti, je ale ve světovém autoprůmyslu poskrovnu.

O úzké spolupráci ve výzkumu a vývoji autonomních systémů řízení jedná německá trojice Volkswagen, BMW a Daimler. Popud k tomu dal podle středečních informací serveru Spiegel Online šéf Volkswagenu Herbert Diess.

Rozhodnutí o vzniku "megaaliance" by mělo padnout během března. Do plánovaného obchodního svazku se zapojí i klíčové dodavatelské firmy, například Bosch nebo Continental.

36 miliard

dolarů je hodnota fúze Daimleru a Chrysleru, ohlášené v květnu 1998. Tehdy to bylo největší spojení s cizí firmou v historii USA.

Ve vývoji autonomních systémů dosud v Německu existovaly jenom dílčí dohody. Například BMW ji podepsalo s americkým Intelem a Fordem.

Tato druhá největší americká automobilka se nedávno dala dohromady s Volkswagenem. V první etapě spolupráce půjde o společnou výrobu lehkých užitkových aut, například pick-upů. Pokud se kooperace osvědčí, mohla by se rozšířit o výzkum a vývoj elektrických aut, autonomních systémů i ekologických spalovacích motorů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.