Pustíme vás tam, kde vyvíjíme své produkty, slíbil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu Liang Chua, jedna z klíčových postav čínského kolosu ­Huawei. Ještě vlivnější Žen Čeng-fej, čtyřiasedmdesátiletý zakladatel Huaweie, přerušil dlouhodobé mlčení a také se zapojil do ofenzivy, která má zlepšit image čínského telekomunikačního gigantu, na který čím dál víc států pohlíží jako na bezpečnostní riziko.

V českých podmínkách se role hlavního advokáta čínské korporace zahnízděné v tuzemských telekomunikačních sítích tak hluboko, jak to jen jde, ujal prezident Miloš Zeman. Muziku tvrdí šéf komunistů Vojtěch Filip, který jako místopředseda sněmovny patří mezi nejvyšší ústavní činitele. Oba sahají po silných slovech, u odborných argumentů jim ale dochází dech.

U prezidenta to nepřekvapí. U muže, který se netají tím, že ho moderní technika nezajímá, je schopen prohlásit, že mu hackeři z Alabamy "nainstalovali" do počítače dětské porno, používá jednoduchý mobil určený pro důchodce a zprávy čte nejraději na teletextu, vymoženosti 70. let, těžko předpokládat pochopení pro technické nuance. Proto také jede spíše po politické linii. Podezření vůči Huaweii jsou podle něj jen projevem obchodní války, a naší starostí má být tedy hlavně to, abychom Číňany nerozzlobili, protože by nás to mohlo přijít draho.

Jako možné čínské nástroje na potrestání Česka prezident zmínil zrušení údajně zdejší plánované investice Huaweie za 8,5 miliardy korun a k tomu nutnost kupovat pro rychlé sítě 5G dražší techniku od konkurence. Hlavu státu také trápí možnost, že by čínská odveta dopadla na automobilku Škoda, jejíž modely však v říši středu produkuje výrobce, v němž má česká firma jen nepatrný podíl. Další na ráně má být splátková společnost Home Credit. Ta v Číně dělá multimiliardový byznys a prezident za ni v minulosti urputně bojoval, přestože je vlastněna v Nizozemsku sídlící skupinou PPF.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru