Ve sněmovně se ve středu odehrála jedna z největších perverzí od roku 1989. Poslanci ANO, komunistů, ČSSD a SPD odhlasovali zdanění církevních restitucí. Je to vlastně neuvěřitelné: stát po letech nejdříve uznal, že by měl vrátit majetek ukradený církvím komunisty. A nyní, na popud komunistů, chce část náhrad zpět, protože se prý předal. Je to stejné, jako by zloděj někomu ukradl auto, byl chycen, auto vráceno poškozenému, ale zloděj by nakonec prosadil, aby z vráceného vozu byla odšroubována kola. Morální a právní lapsus v jednom.

Je takřka jisté, že něco takového neprojde přes Ústavní soud. V právním státě není možné, aby erár nejdříve uzavřel smlouvu a pak se ji pokoušel jednostranně měnit. Dohoda o majetkovém vyrovnání totiž opravdu není nějakým dárečkem církvím, jak se to komunisté pokouší interpretovat. Je to regulérní smlouva, kdy na jedné straně dostávají církve náhrady za ukradený majetek a na straně druhé postupně přicházejí o příspěvky ze státního rozpočtu. Žádnou smlouvu nelze jednostranně měnit. A pokud se o to stát pokouší, je to převlečená konfiskace. Okradení už okradeného.

Neobstojí žádný argument, ani účetní. Když Andrej Babiš tvrdil, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun, vypadalo to, že má nějakou nezávislou analýzu. Jenže žádná neexistuje − jsou to hausnumera vycucaná z prstu. Ústavní soud už dříve řekl, že ke zpochybňování vyrovnání s církvemi není relevantní důvod.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru