Prodej povolení k pobytu, nebo dokonce i občanství členskými zeměmi EU pomáhá organizovanému zločinu a zvyšuje riziko praní špinavých peněz, korupce a neplacení daní. Píše se to ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Dokument žádnou zemi nejmenuje, ale několik hodin před jeho zveřejněním Bulharsko oznámilo, že zruší možnost získat občanství výměnou za "investice do ekonomiky".

"Mluvíme o otevření zlaté brány do Evropy pro některé privilegované, kteří mají na to, aby si občanství či pobyt zaplatili. Sledujeme to se znepokojením," představila zprávu Věra Jourová. Kromě Bulharska nabízí možnost získat pas pro neevropské občany ještě Kypr a Malta. Cena se pohybuje mezi 800 000 a dvěma miliony eur (20,5 milionu až více než 51 milionů korun). Umožňuje to obejít zdlouhavý a pro uchazeče náročný obvyklý proces získání občanství.

"Stanete-li se občanem jednoho členského státu, stáváte se občanem EU se všemi právy, včetně volného pohybu a přístupu na vnitřní trh," upozornila Jourová.

Zpráva Evropské komise kritizuje netransparentnost při udělování občanství za peníze. Neexistují jednotná kritéria. Země nemusí zkoumat, zda žadatelé nemají kriminální minulost, nebo zjišťovat původ jejich peněz. "V posledních letech jsme udělali spoustu práce při zajišťování vnější hranice EU, musíme se soustředit i na tento problém," řekl v Bruselu komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.