Před šesti lety Terezu Jurečkovou napadlo, že by mohla pomáhat bezdomovcům. A při tom si při studiu také přivydělat. Založila sociální firmu Pragulic, která nabízí netradiční prohlídky metropole − pro školáky i cizince. Jurečková byla v rámci ankety HN Top ženy Česka v pondělí oceněna v kategorii Start-Up.

Lidé bez domova provádí zájemce různými zákoutími Prahy. Známá místa popisují pohledem těch, kteří na ulici žijí, a navíc se svěřují se svým životním příběhem. Mluví o drogách, prostituci nebo žebrání. Zájemcům mimo jiné vysvětlují, kde lidé bez domova přespávají či jak si obstarávají jídlo. Netradiční prohlídku hlavního města již absolvovalo přes 55 tisíc lidí z tuzemska i cizinců. Měsíčně do ulice metropole vyrazí okolo 1700 lidí.

Každá prohlídka je jiná − odvíjí se od zážitků průvodce. Pětihodinová procházka městem oblíbeného průvodce Karima stojí 450 korun na osobu, dvě hodiny prohlídky s Helenou vyjdou na 250 korun.

Seriál HN

Top ženy Česka 2018: tematické články k anketě v tomto týdnu v HN

"Na začátku to bylo něco nepředstavitelného. Myšlence jsem ale věřila. V současnosti zná službu téměř každý, což je úžasné," říká Jurečková v rozhovoru pro HN. Nápad dnes devětadvacetileté podnikatelky ožil díky ceně Social Impact Award, kterou v roce 2012 získal za přínos společnosti.

Pragulic mívá pravidelně k dispozici okolo devíti průvodců, přičemž každý z nich nabízí něco jiného. Na prohlídky chodí široké spektrum lidí − od šestiletých dětí ze základních škol až po seniory. Provázení probíhá i v cizích jazycích, a to i v dalších městech v Česku. "Najímají si nás i manažeři, máme skupinky německých turistů a také spolupracujeme se zahraničními blogery," tvrdí rodačka z Ostravy, která prohlídky přivedla i na severní Moravu.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.