Začít válku je snadnější než ji ukončit, praví stará moudrost. Čistě technicky to pro Spojené státy a jejich prezidenta Donalda Trumpa v Sýrii úplně neplatí. Amerických vojáků jsou tam pouhé dva tisíce a "jenom" poskytují podporu 60 tisícům vojáků Syrských demokratických sil (SDF), tvořených převážně Kurdy. Při takové velikosti amerického kontingentu odhaduje agentura Reuters čas potřebný ke stažení zhruba na tři měsíce, pokud nemá být provedeno ve zbytečném spěchu. Je to něco jiného než stahování Američanů z Vietnamu v sedmdesátých nebo Sovětů z Afghánistánu v osmdesátých letech, kde byly statisíce vojáků a zbraní.

Trump oznámil překvapivé rozhodnutí stáhnout se ze Sýrie 19. prosince. Jako důvod uvedl porážku Islámského státu. Kritika přišla vzápětí: kvůli tomu, že Islámský stát není úplně poražen. Že Trump vyklízí pole Turecku, Íránu či Rusku. Že komplikuje situaci Izraeli. Těch, kteří si americkou přítomnost na Blízkém východě přejí, je mnoho. Kvůli nesouhlasu s prezidentovým krokem rezignoval jak ministr obrany James Mattis, tak zástupce Spojených států v koalici proti Islámskému státu Brett McGurk.

S podporou amerických voličů

Džihádisté se připomněli ve středu 17. ledna, když sebevražedný atentátník udeřil ve městě Manbídž na severu země. Zabil osmnáct lidí, z toho čtyři americké vojáky. Je to nejhorší útok na Američany v Sýrii od chvíle, kdy Barack Obama vydal v srpnu 2014 pokyn bombardovat Islámský stát. Paradoxně přichází ve chvíli, kdy Trump oznámil stažení. Nebo v tom není paradox? Republikánský senátor Lindsey Graham je přesvědčen, že nikoliv. Plán stáhnout vojáky kritizuje. "Mám obavy, že prohlášení prezidenta Trumpa nadchlo nepřítele, se kterým bojujeme," uvedl v debatě v Kongresu.

Trumpovo rozhodnutí se ale vyvíjí nečekaným směrem. Po Štědrém dni prezident navštívil základnu amerických vojáků v Iráku. Hovořil s velitelem koaličních vojsk proti Islámskému státu, generálem Paulem LaCamerou. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje, které byly přítomny debatě ve stanu, uvedla, že Trump si nechal vysvětlit situaci a částečně pozměnil názor. LaCamera ho totiž přesvědčoval, že příliš rychlé stažení není možné a úplná porážka Islámského státu ještě nenastala. "Nyní po rozhovoru s veliteli na místě vím o situaci více, než když o tom mluvím ve Washingtonu," prohodil Trump k novinářům po návštěvě základny.

Jeden z představitelů kurdských jednotek zase řekl týdeníku Newsweek, že stažení je pouze mediální hrou pro turecké uši a oči. Ve skutečnosti Američané neodcházejí a dál podporují Kurdy v boji proti zbytkům Islámského státu.

O návratu amerických vojáků Trump hovoří s ohledem na své voliče. Slíbil jim, že Američané nepovedou nekonečné války a jejich vojáci nebudou umírat za druhé. Po válčení v Iráku a v Sýrii nemá další vojenské angažmá na Blízkém východě ve Spojených státech valnou podporu. Na tamní ropě jsou USA stále méně závislé a snaha importovat invazí do Iráku demokracii a lidská práva nepřinesla výsledky, jaké vláda George W. Bushe slibovala. Trvalou prioritou americké zahraniční politiky v oblasti zůstává přežití Izraele, ale to není odchodem dvou tisíc amerických vojáků ze severovýchodu Sýrie ohroženo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.