◼ KLDR
V KLDR odhalili experti tajné ústředí vývoje raket

Experti objevili v Severní Koreji tajnou základnu, která podle nich funguje jako ústředí vývoje balistických raket. Zpráva přichází v době, kdy Spojené státy a KLDR jednají o druhém summitu vůdců Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Lokalita Sinori je jednou z 20 tajných raketových základen odhalených prostřednictvím satelitních snímků, o nichž experti informovali koncem loňského roku. Objekty jsou v obtížně dostupných hornatých částech Severní Koreje.

◼ EU
Výbor EP odsouhlasil zákaz dvojí kvality potravin

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu odsouhlasil pravidla zaručující lepší ochranu spotřebitelů před nekalými praktikami a také zakazující takzvanou dvojí kvalitu potravin. Podle výboru situace, kdy jsou na trh v různých zemích EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, je zavádějící, a tedy nepovolenou nekalou praktikou.

◼ ČESKO
Den daňové svobody bude 23. června

Den daňové svobody letos v Česku připadne podle výpočtu poradenské společnosti Deloitte na 23. června. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, tedy o jeden den méně než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu. Přibližně stejně jsou na tom letos Němci a Slovinci.

◼ ČESKO
Počet nespolehlivých plátců stoupl o 40 procent

Ke konci loňského roku bylo podle poradenské společnosti Bisnode v Česku evidováno 16 707 firem a osob, které nespolehlivě odvádí daň z přidané hodnoty. Meziročně tak jejich počet stoupl zhruba o 40 procent. V Česku tak bylo ke konci loňska 7969 nespolehlivých plátců a 8738 nespolehlivých osob. Nejvíc nespolehlivých plátců a osob je mezi společnostmi s ručením omezeným (12 990) a živnostníky (1949).

 

 

◼ ČESKO
NSS bude znovu řešit znemožněný protest u Hradu

Nejvyšší správní soud (NSS) se musí znovu zabývat uzavírkou Hradčanského náměstí v Praze, kde se v březnu 2016 mělo konat shromáždění u příležitosti návštěvy čínského prezidenta. Ústavní soud vyhověl stížnosti čtyř lidí, kteří se chtěli protestu zúčastnit, ale na náměstí se vůbec nedostali. Ústavní soudci řešili jen procesní postup správních soudů. Zatím nehodnotili, zda bylo rozhodnutí o uzavírce zákonné a zda nešlo o zásah do shromažďovacího práva.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se