Na začátku února bude centrální banka letos poprvé jednat o tom, má-li pokračovat ve zdražování peněz. Tedy v tom, co s přestávkami provádí už od srpna 2017.

Loni Česká národní banka zvedla svou základní úrokovou sazbu pětkrát, naposledy v listopadu na 1,75 procenta. Banky podle ní určují úroky z půjček podnikům a jednotlivcům. I když by se případné další zvýšení sazeb ČNB mělo projevit také na úrocích z bankovních účtů, běžní střadatelé se nemají na co těšit. Ztrát, které jim na úsporách způsobuje inflace, se nezbaví.

Tomáš Holub (44)

Pochází z Liberce. Vystudoval ekonomii na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Během působení v ČNB, kam nastoupil v roce 2000, obhájil na Institutu ekonomických studií FSV UK docenturu v oboru ekonomické teorie. V letech 1996–2000 působil v Komerční bance v týmu ekonoma a pozdějšího centrální bankéře Kamila Janáčka. Od roku 2004 do loňského listopadu vedl tým měnové sekce ČNB. Holub je ženatý a má dvě děti. I s nimi rád hraje plážový volejbal a tenis.

"Především nemohou očekávat, že dostanou nějaké zúročení na běžných vkladech, kde stále české domácnosti drží velkou část svého majetku. Pokud chtějí v bankách o něco vyšší výnos, tak se samozřejmě musí přesouvat do termínovaných nebo spořicích účtů. Na nich je průměrná výše úrokových sazeb někde 1,3−1,4 procenta a postupně se zvyšuje s tím, jak si banky začínají více konkurovat o vklady," uvedl Tomáš Holub v prvním rozhovoru pro média po svém jmenování do sedmičlenné bankovní rady ČNB loni v prosinci.

Dlouhá léta s ČNB

I když je Holub členem vrcholného vedení jen dva měsíce, má ve srovnání s ostatními členy rady za sebou nejvíce let práce v centrální bance. Do ČNB nastoupil už v roce 2000 jako poradce viceguvernéra.

Do konce loňského listopadu vedl sekci připravující ekonomická doporučení právě pro členy bankovní rady. Ti se na jejich základě rozhodovali, jak nastavit úrokové sazby a další pravidla pro udržení stability domácího finančního sektoru. "S novou kanceláří se samozřejmě změnila náplň mé práce, která mě velmi těší," shrnul první dojmy z nové funkce.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru