Hlavní město kvůli zpoždění stavby metra D přijde nejméně o 1,6 miliardy korun z evropských fondů. Evropská unie totiž přislíbila Praze na stavbu metra přispět celkem pěti miliardami korun. Hlavní podmínkou, aby pražský dopravní podnik uvedenou dotaci získal, bylo to, že první vlak vyjede na trať do konce roku 2023. To je poslední termín, kdy jde dotace z unie na probíhající období, které končí v roce 2020, vyúčtovat.

Jenže už několik let je jasné, že se ani část nové linky metra ve směru sever−jih v uvedeném období nepodaří dokončit. Nejnovější termín na zprovoznění prvního úseku metra D mezi stanicemi Pankrác − Nové Dvory je prosinec 2027. "Už dnes víme, že ty peníze nelze využít, protože by nebyla splněna podmínka dokončení a otevření do roku 2023," potvrzuje primátor Zdeněk Hřib (piráti).

Město proto již před dvěma lety začalo hledat náhradní projekty, na které by evropské dotace přesměrovalo. V souladu s požadavky výzvy musely být na kolejovou dopravu. Vybralo tak tři tramvajové tratě: z Barrandova do Slivence, z Modřan do Libuše a z Divoké Šárky na sídliště Na Dědině. Kromě toho i tramvajové smyčky na Pankráci a Zahradním Městě a stavbu nové vozovny v Hloubětíně. "Bohužel jich tam víc nešlo dát, protože nejsou další rozpracované projekty, aby se mohla v tomto roce podat žádost s platným územním rozhodnutím," dodává Hřib. Nový ředitel dopravního podniku Petr Witowski k tomu říká: "Jsou v takovém stadiu projektu, že se to dá stihnout do konce roku 2023. Ale nejsou plnohodnotnou náhradou, neutratíme za ně celých pět miliard korun."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.