Realitním makléřem se dnes může stát každý, kdo si vyřídí živnostenský list. To už ale možná od příštího roku nebude stačit. V pondělí schválila vláda návrh nového zákona o realitním zprostředkování, který klade na podnikatele z oboru základní požadavky na vzdělání.
"Na trhu je spousta takzvaných garážových makléřů, kteří tuto činnost dělají jako náhodný byznys při svém současném povolání," říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort zákon předložil. To se podle ní odráží v kvalitě jejich služeb.
Makléři budou nově muset mít pojištění odpovědnosti a odbornou kvalifikaci. Tou je vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Pokud makléř, který po nabytí účinnosti zákona nebude mít požadované vzdělání ani v kombinaci s praxí, bude muset složit zkoušku. Jinak nebude moct dále činnost vykonávat.
Novinka si vyžádá změnu zákona o živnostenském podnikání. Profese realitního zprostředkovatele už nebude volná, ale vázaná. "Nový zákon by měl pomoct odvětví nabrat novou prestiž," říká Dostálová. Ambicí je, aby nabyl účinnosti 1. ledna 2020. V tuto chvíli má regulace realitního podnikání napříč stranami většinou podporu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru