Donedávna se v Česku mělo za to, že správnou cestou, jak organizovat správu věcí veřejných, je co největší dělba moci. I vzhledem ke zkušenostem z dob minulých se přísahalo na nezávislé soudy, přemýšlelo se, jak odpolitizovat státní správu, prosazovala se účast občanů na praktickém rozhodování. Doba, kdy se vše řídilo z jednoho mocenského centra (ať už obsazeného vrchním komunistou, nebo vrchním feudálem), byla zdánlivě nenávratně pryč.

Dnes ale jako by se trend obracel. Z chování prezidenta, vlády, ale i některých formálně opozičních politiků, cítíme obnovenou touhu po omezování dělby moci a po co největší míře centralizace rozhodování. Přičemž − a to je důležité − se nedá říci, že by se to dělo proti vůli většiny. Nebudeme proto tvrdit, že spějeme k nějaké variaci na so­cialismus − i když i ten přišel původně se širokým společenským souhlasem. Přesnější bude říci, že sledujeme cosi jako dobrovolnou refeudalizaci společnosti.

Několik příkladů z poslední doby. Ukázalo se, že prezident Miloš Zeman se snaží manipulovat soudy a nevidí na tom vůbec nic divného. Svědectví bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, podle kterého prezident jasně naznačoval, jaká rozhodnutí by se mu líbila, jsou zdrcující. Ukazuje se, že prezident chápe soudy nikoli jako nezávislé instituce, ale jako orgány, které by měly být prodlouženou rukou výkonné moci, v tomto případě jeho samotného.

Dalším příkladem tendence k opětovné centralizaci moci je aktuální snaha vlády "vykostit" služební zákon, který zajišťuje jakous takous nezávislost státní správy na politice. Přes řeči o efektivitě je hlavním smyslem to, aby si moc mohla opět dosazovat úředníky podle chuti, zcela dle pseudofeudálního principu "funkce za loajalitu".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru