První rozhovor s novým členem bankovní rady ČNB vždy vzbudí pozornost. Analytici sledující každou změnu nálady v instituci mající sílu hýbat úroky i kurzem se dozvědí, jak nováček vidí situaci ekonomiky, dovodí si, zda jeho dosavadní pozici dobře rozuměli, a možná si následně i upraví názor na to, jak se vyvíjí poměr sil v bankovní radě a jak se centrální banka bude chovat. Každý hlas přece znamená hodně, na přijetí jakéhokoli i toho nejzávažnějšího rozhodnutí stačí čtyři zvednuté ruce (a pokud některý člen chybí, tak ještě méně).

V případě Tomáše Holuba, muže, který mezi radními zasedá od začátku prosince, ale nejde o zaplňování dosud nepopsaného listu. Holub totiž "od nepaměti" (rozhodně déle, než kolik pamatuje průměrný analytik) vedl měnovou sekci ČNB, která má v popisu práce připravit podklady i doporučení pro bankovní radu. Častokrát se přitom ukázalo, že jeho neformální vliv zdaleka přesahoval jeho nominální postavení.

Holub slovy i skutky opakovaně dokázal, že se nebojí ani nekonvenční a svým rozsahem radikální měnové politiky. Spolu se svými lidmi připravil proslulé intervence a dokázal pro ně získat většinu tehdejší bankovní rady. Byl i pro jejich prodloužení do té doby, kdy inflace dostatečně výrazně přeskočí dvouprocentní cíl, což v dřívějším rozhovoru pro HN vyjádřil metaforou přirovnávající ekonomiku k záměrně přetlakovanému papiňáku. Zastával se prostě intervencí se vším všudy, samozřejmě včetně obří ztráty v řádu stamiliard korun, kterou centrální bance přinesly.

Proto je pozoruhodné, že ho prezident Miloš Zeman, který na politice záměrného oslabení koruny nenechal nit suchou a šil do ní ze všech úhlů, do bankovní rady vůbec jmenoval.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co tím Zeman národu vzkázal?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se