První rozhovor s novým členem bankovní rady ČNB vždy vzbudí pozornost. Analytici sledující každou změnu nálady v instituci mající sílu hýbat úroky i kurzem se dozvědí, jak nováček vidí situaci ekonomiky, dovodí si, zda jeho dosavadní pozici dobře rozuměli, a možná si následně i upraví názor na to, jak se vyvíjí poměr sil v bankovní radě a jak se centrální banka bude chovat. Každý hlas přece znamená hodně, na přijetí jakéhokoli i toho nejzávažnějšího rozhodnutí stačí čtyři zvednuté ruce (a pokud některý člen chybí, tak ještě méně).

V případě Tomáše Holuba, muže, který mezi radními zasedá od začátku prosince, ale nejde o zaplňování dosud nepopsaného listu. Holub totiž "od nepaměti" (rozhodně déle, než kolik pamatuje průměrný analytik) vedl měnovou sekci ČNB, která má v popisu práce připravit podklady i doporučení pro bankovní radu. Častokrát se přitom ukázalo, že jeho neformální vliv zdaleka přesahoval jeho nominální postavení.

Holub slovy i skutky opakovaně dokázal, že se nebojí ani nekonvenční a svým rozsahem radikální měnové politiky. Spolu se svými lidmi připravil proslulé intervence a dokázal pro ně získat většinu tehdejší bankovní rady. Byl i pro jejich prodloužení do té doby, kdy inflace dostatečně výrazně přeskočí dvouprocentní cíl, což v dřívějším rozhovoru pro HN vyjádřil metaforou přirovnávající ekonomiku k záměrně přetlakovanému papiňáku. Zastával se prostě intervencí se vším všudy, samozřejmě včetně obří ztráty v řádu stamiliard korun, kterou centrální bance přinesly.

Proto je pozoruhodné, že ho prezident Miloš Zeman, který na politice záměrného oslabení koruny nenechal nit suchou a šil do ní ze všech úhlů, do bankovní rady vůbec jmenoval.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru