Německá ekonomika byla v posledních letech vyzdvihována jako exportní "mašina", na které stojí výkon celé eurozóny. Časy se ale možná mění. Německo v uplynulém roce prudce šláplo na brzdu a růst zpomalil z 2,2 procenta na 1,5 − nejpomalejší tempo za posledních pět let.

Ke konci roku podle předběžných čísel největší evropská ekonomika jen těsně unikla z pasti technické recese (dva mezikvartální poklesy HDP po sobě). Čísla z Česka zatím na takový pesimismus neukazují. Jedná se jenom o drobnou německou poruchu, nebo se máme bát výraznějšího německého poklesu, který dříve nebo později pocítíme i my? Německá ekonomika poslední tři roky v tempu růstu překonávala dvě procenta a nezaměstnanost lámala jedno historické minimum za druhým. V důsledku toho německé podniky začaly mít problémy se sháněním nových pracovníků a současně narážely na vysoké využití výrobních kapacit − to se loni vyšplhalo na desetiletá maxima. I proto by pokračování růstu tempem nad dvěma procenty bylo těžko představitelné. Zpomalení bylo jen otázkou času. To, co Německo zažilo ke konci loňského roku, bylo ale něco víc než jen opatrné přišlápnutí brzdového pedálu.

Prudší pokles výroby byl zčásti tažen jednorázovými faktory, které časem odezní. Jde především o přechod automobilek na tvrdší emisní normy. Kvůli nim došlo k výpadkům produkce. Nové objednávky v německých automobilkách už sice ztráty prakticky vymazaly, ale výroba stále kvůli vysokým skladovým zásobám ještě zaostává. To by se časem mělo změnit a problémy by měly přirozeně odeznít. Vážnější strašáci číhají jinde a nemusí tak rychle zmizet.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru