Google se tvrdě postavil vůči navrženým evropským pravidlům ochrany autorských práv na internetu. Podle právě projednávané unijní směrnice by měly vyhledávače, jako je právě Google nebo Seznam.cz, stejně jako sociální sítě typu Facebook či Twitter platit médiím za zveřejňování úryvků jejich článků na svých stránkách. Pokud by ale Evropská unie ustanovení přezdívané "daň z odkazu" nakonec schválila, hrozí Evropě od Googlu odveta.

"Pokud bychom mediálním vydavatelům měli platit licenční poplatky za zveřejňování úryvků jejich článků, museli bychom si vybírat mezi těmi, kterým z nich zaplatíme, a kterým ne," řekl v rozhovoru pro HN Richard Gingras, viceprezident Google News, tedy části firmy, která se zabývá zobrazováním článků v tomto americkém vyhledávači.

"Přijetí směrnice v současné podobě by znamenalo podstatné omezení počtu vydavatelů, s nimiž budeme do budoucna spolupracovat," dodal Gingras. Podle něj by Google poplatky hradil spíše větším vydavatelstvím se silnější vyjednávací pozicí, na což by pak doplácela menší média, jejichž články by se pak v americkém vyhledávači přestaly zobrazovat.

Podobně se již dříve vyjádřil i šéf a majitel českého vyhledávače Seznam.cz Ivo Lukačovič. "Pokud bude i jen titulek článku chráněný autorským právem, nebudou ve vyhledávačích žádné odkazy na stránky médií," napsal Lukačovič na Twitter a dodal, že pokud se budou chtít média do vyhledávání znovu dostat, budou si muset zaplatit reklamu.

Boj o copyright

Poplatky za obsah

◼ Kritici navržené směrnice o autorských právech (copyrightu) se vymezují vůči dvěma jejím částem. Článek 11 má tvůrcům děl zveřejňovaných na internetu od firem, jako jsou Google, Facebook či YouTube, zajistit peníze za jejich zobrazování a sdílení.
◼ V současnosti velké technologické firmy vydělávají především na reklamě, kterou zobrazování cizích děl doprovázejí. Autorům obsahu přitom podíl z takové reklamy nevyplácí.

Hlídání pirátských kopií

◼ Článek 13 směrnice stanovuje, aby zprostředkovatelé fotek, hudby či filmů jako Ulož.to nebo YouTube automaticky filtrovali nahrávaný obsah. Cílem je zabránit, aby se na internetových platformách zobrazovaly pirátské kopie děl.
◼ Autoři si dnes stěžují, že platformy na jejich výzvy o stažení pirátských děl z webu buď nereagují, nebo to činí až se zpožděním. Kopie původního obsahu se pak sítí nekontrolovatelně šíří.
◼ Jen v roce 2017 dostal Google od autorů z celého světa přes 880 milionů hlášení upozorňujících na weby, na nichž se nacházel nelegálně šířený obsah.

Podle Rudyho Vanschoonbeeka, prezidenta Federace evropských vydavatelů, která sdružuje většinu mediálních domů v Evropě, jsou argumenty Googlu chybné.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru