Když badatel o někom v archivu zjistí, že před sametovou revolucí působil v orgánech vládnoucí komunistické strany, sloužil jako příslušník Státní bezpečnosti nebo s tajnou policií spolupracoval, může v současnosti bez problémů zveřejnit jeho jméno. Od července se to ale může změnit. Ministerstvo vnitra chce všem zájemcům o archiválie (například historikům či novinářům) nařídit, aby od dotyčných lidí nejprve získali souhlas s publikováním jejich osobních údajů.

Nový závazek se ministerstvo snaží prosadit přes prováděcí vyhlášku k zákonu o archivnictví. "Informace získané z archiválií, které obsahují osobní údaje nebo citlivé osobní údaje žijící osoby, může badatel užít ve vědeckých nebo jiných pracích či zveřejnit pouze se souhlasem této osoby anebo v anonymizované podobě," zní věta, kterou mají od léta obsahovat archivní badatelské řády. Ty jsou pro návštěvníky závazné. Změny ministerstvo zdůvodňuje přísnějšími předpisy o ochraně osobních údajů, včetně nového nařízení Evropské unie známého pod zkratkou GDPR, které platí od loňského května.

Ministerstvo vnitra ustoupilo. Po článku HN stahuje nařízení, aby badatelé museli žádat bývalé estébáky o svolení se zveřejněním údajů

Nová povinnost by se vztahovala i na vědecké práce, což by zkomplikovalo práci historiků. Museli by například sami vyhledávat osoby, o kterých chtějí psát, a žádat je o souhlas. "Znamenalo by to cenzuru pro publikování. Je to naprosto absurdní," říká Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Vyhlášce nadřazený zákon o archivnictví přitom výslovně stanoví, že u dokumentů pocházejících z totalitních institucí, tedy nejen Státní bezpečnosti, ale například i okupační německé správy v letech 1939 až 1945 nebo lidových soudů z 50. let, není třeba po zjištěných osobách žádat souhlas s uvedením jména. Platnost této výjimky potvrdil v roce 2017 i Ústavní soud.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.