Druhá největší ekonomika na světě − Čína − zpomaluje a její slábnoucí aktivita bude dopadat také na evropské trhy. A hlavně na Německo, což by podle analytiků mohla pocítit i Česká republika.

Čínské hospodářství loni rostlo o 6,6 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 1990. V pondělí to oznámil tamní statistický úřad. Růst, který by jinak u rozvinutých zemí byl spíše znakem úspěchu, signalizuje ale v tomto případě ochlazování: je mnohem mírnější než například v první polovině 90. let či před finanční krizi v letech 2003 až 2007, kdy hospodářství země rostlo téměř soustavně tempem nad deset procent.

Zpomalení je částečně řízené vládou a je podle analytiků odrazem toho, jak se Čína transformuje a modernizuje. Z výrobně a exportně orientovaného hospodářství, z "továrny světa", opírající se hlavně o montovny a textilní výrobny s levnou pracovní silou, se komunistická vláda snaží zemi posunout směrem k modernějšímu ekonomickému modelu. Má být založen na spotřebě vlastních obyvatel a na investicích do technologií. To má zemi přinést výrobu s větší přidanou hodnotou a prosperitu.

Podle analytiků bude v budoucnosti už pro Čínu těžké dosahovat desetiprocentního tempa růstu, a jde tedy hlavně o to, zda vláda bude schopna zabránit tomu, aby zpomalování přešlo do recese.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru