Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla porážku, když parlament zamítl jí vyjednané podmínky vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Nejistota kolem podoby brexitu tak dále trvá. Investoři a spekulanti na londýnské burze ale věří, že Británie s unií nakonec dohodu přece jen dojedná, a předejde tak divokému brexitu, který by těžce zasáhl britskou ekonomiku i vzájemný obchod.

Do termínu brexitu, stanoveného na 29. března, zbývá už jen pár týdnů. Mayové vláda ale bude s unií o nastavení podmínek rozchodu znovu jednat. "Trhy jsou přesvědčeny, že k odchodu Velké Británie bez dohody nedojde," komentuje poslední vývoj Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

"Mluvil jsem osobně s několika investory v západní Evropě a většina z nich je v klidu. Ve srovnání se situací na jaře 2016 mě to překvapuje," připomíná dobu před britským referendem o vystoupení z unie Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management. "Tehdy mezi investory stoupala panika. Průzkumy ale ukazovaly spíš na variantu setrvání v unii," uvádí.

Názory na to, jaký bude další vývoj, se liší. Část investorů se kloní k možnosti, že se Británie s unií dohodne na odložení data vystoupení. Britové by tak získali čas na nalezení shody o podmínkách, ať už na domácí politické scéně navzájem, nebo v Bruselu. Někteří experti jsou dokonce přesvědčeni, že k brexitu nakonec vůbec nedojde.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru