Až stovky tisíc lidí, kteří mají na krku těžko splatitelné dluhy, čekají na to, jakou podobu bude mít zákon o insolvenci. Jeho úterní schvalování ve sněmovně spoluurčí, kudy se budou ubírat nejen životy jejich, ale částečně také životy jejich věřitelů. Po odmítnutí návrhu Senátem se poslanci vrátí k vlastní variantě, označované mnohými odborníky na problematiku za přísnější.

Jasné je, že novela oproti současnému stavu pomůže mnohým lidem, kteří nyní nemají šanci se dluhů zbavit. Nově se budou moci přihlásit do systému, na jehož konci nemusí mít po pěti letech ani korunu dluhů. Podmínkou takového oddlužení je, že po celých pět let se budou za dohledu insolvenčního správce a věřitele snažit maximálně závazky splácet a budou žít jen za minimum peněz na živobytí.

Dále by měli splnit podmínku, o kterou se poslanci se senátory přetahují. Většina sněmovny chce, aby po pětileté lhůtě zasedl soud a řekl, jestli si konkrétní osoba úplné oddlužení zaslouží, nebo ne. Proti takto podmíněnému ustanovení hlasoval v prosinci Senát, z textu ho škrtl a novelu vrátil poslancům.

"Představa, že dlužník bude žít pět let na hranici bídy, aby se poté dozvěděl, že to bylo všechno zbytečné a dluhy mu zůstávají, dělá z oddlužení jen hypotetickou možnost," přidává se k senátorům i předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Ten se snaží přesvědčit o nadbytečnosti soudů také poslance dalších stran, ale podle informací HN téměř jistě neuspěje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.