Na vývoj akciových trhů spojený s vystoupením Velké Británie z Evropské unie se HN zeptaly několika investičních profesionálů.

Očekávají rychlý odchod Británie bez dohody s unií, který by zasáhl ekonomiku ostrovního království, nebo prodloužení termínu pro vyjednávání?

A mohou být akcie britských firem i přes panující nejistotu dobrou investiční příležitostí?

Tomáš Pfeiler,

portfolio manager obchodníka s cennými papíry Cyrrus

◼ Jako nejpravděpodobnější vidíme odklad brexitu. Velká Británie se nejspíš pokusí posunout aktivaci článku 50 za termín 29. března, tedy vyjednávat o podobě svého odchodu z unie déle.

◼ Nejvyšší citlivost na brexit dlouhodobě vykazuje bankovní sektor. Londýnské City si vydobylo status globálního finančního centra právě díky přístupu na evropský trh. Pokud by se náhodou brexit neuskutečnil, akcie britských bank by skokově posílily. V případě brexitu bez dohody by naopak následoval prudký pokles.

Jiří Kostka,

akciový analytik Komerční banky

◼ Věříme spíše v měkčí verzi odchodu z Evropské unie. Samotný termín na konci března je podle nás nereálný a dojde k jeho posunutí klidně i o čtvrt roku. Určitě se dají najít zajímavé investiční možnosti i přes hrozící brexit. V ideálním případě by se jednalo o firmy, které mají co nejméně tržeb v librách.

◼ Zajímavé tudíž mohou být nějaké nadnárodní společnosti operující například ve Spojených státech. Sem se řadí především farmaceutické firmy, tabákový průmysl či důlní společnosti.

Petr Zajíc,

senior portfolio manager investiční společnosti Amundi Czech Republic

◼ Na trhu vidíme spíše to, ze většina investorů čeká horší řešení, neboť špatné zprávy mají momentálně menší dopad než zprávy pozitivní. Investice do britských firem může být zajímavá. Upřednostnil bych přístup založený na analýze struktury příjmů takových firem než na oboru, ve kterém podnikají.

◼ Pro investice mohou být zajímavou příležitostí některé britské firmy, jejichž cenu teď očekávání brexitu stlačilo nízko, ale přitom působí po celém světě, například v Asii nebo v Americe.

Jaroslav Vybíral,

hlavní investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management

◼ Náš brexitový přístup spočívá v tom, že držíme akcie britských nadnárodních firem, které jsou povahou svého byznysu už dávno globální. Mám na mysli farmacii, těžaře, výrobce spotřebního zboží nebo producenty alkoholu. Tedy firmy, kterým vyhovuje slabší libra díky silnému exportu.

◼ Pokud by se situace vyhrotila, což nelze vyloučit, libra oslabí, ale kurzové ztráty by korunovým investorům kompenzoval růst cen akcií exportérů. Recept je jasný − kupovat britské globální firmy a nejistit pohyby měny, trh to vyřeší sám.

Tomáš Turna,

analytik obchodníka s cennými papíry Colosseum

◼ Případný tvrdý brexit by nejspíš vedl k výraznému oslabení libry, z čehož by těžili britští exportéři. Otázkou ale je, do jaké míry by zasáhl do mezinárodního obchodu. Vzhledem k tomu, že by nestanovil jasná celní opatření.

◼ Pro investory by mohly být příležitostí britské společnosti, jejichž byznys je založený na exportu mimo Evropskou unii. Například největší britská zbrojovka BAE Systems vyváží hlavně do USA, Saúdské Arábie či Austrálie. Investovat do společností kótovaných ve Velké Británii a Severním Irsku však v současné situaci považuji obecně za velmi rizikové.

Boris Tomčiak,

investiční manažer společnosti Finlord

◼ Pokud Británie neodejde nebo bude odchod z Evropské unie dobře připravený, akciím na obou stranách to pomůže. Zajímavé jsou technologické a farmaceutické firmy. Ty mají vysoké ziskové marže a brexit by na ně neměl mít až tak velký vliv. Britské akcie jsou z hlediska poměrových ukazatelů zajímavě ohodnocené.

◼ Britská ekonomika bude v horizontu deseti let růst, takže dlouhodobí investoři mohou už teď využít trochu nižší ceny na nákup. Méně odvážní investoři by měli vyčkat do konce března na další vývoj dění kolem brexitu.