Pár měsíců stačilo italskému ministrovi vnitra Matteovi Salvinimu, aby ovládl tamní politickou scénu a dostal svoji stranu, Ligu, do čela předvolebních průzkumů. Daří se mu zastínit i Hnutí pěti hvězd, se kterým jeho Liga tvoří koaliční vládu. Loni v březnu přitom ve volbách hnutí získalo téměř dvakrát více hlasů než Salviniho Liga, a ve vládě tak mělo mít silnější hlas.

Spory a pnutí mezi oběma stranami se prohlubují. Salvini je proto podle italského tisku v pokušení vyvolat předčasné volby a zajistit si tak křeslo premiéra.

Liga a Hnutí pěti hvězd se neshodnou na řadě klíčových témat. Od rozpočtových priorit přes postoj k záchraně bank po výstavbu vysokorychlostní železnice.

Například Salvini je ochoten pomoci bankám v tísni, zatímco šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio s tím nesouhlasí. Přesto musel nedávno ustoupit − italská vláda poskytla státní záruky problémové bance Carige, která je desátým největším peněžním ústavem v zemi.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.