Davos, kde v úterý začíná Světové ekonomické fórum, má asi 12 500 stálých obyvatel. Během setkání politiků, vrcholových manažerů, ekonomů a celebrit z vědy, kultury a umění ve městě přibude dalších 17 tisíc lidí. Nejvýš položené město v Evropě tento každoroční nával zvládá. Nejen to, tamní majitelé domů a bytů během týdne na pronájmu pokojů vydělávají pohádkové sumy.

"Na těch nejlepších místech nedaleko Kongresového centra, v nichž panuje klid, se za týdenní pobyt mnohdy platí tolik, kolik činí až běžný roční nájem," poznamenává v britském listu The Financial Times Sascha Ginesta z realitní kanceláře Ginesta Immobilien.

Z portálu Airbnb vyplývá, že majitelé domů a bytů v Davosu 14 dnů před začátkem fóra za jednu noc během fóra požadovali až 3200 švýcarských franků, v přepočtu přes 73 tisíc korun. Jednolůžkový pokoj, kam se vecpou tři postele, byl k mání za 1000 až 1110 franků (22 až 25 tisíc korun). Luxusní třípokojový apartmán se před fórem nabízel za skoro 2500 franků, osmkrát dráž, než je obvyklá cena.

"V hotelích platí nepsané pravidlo, že se během fóra přiráží 20 procent k ceně účtované během hlavní sezony," podotýká Dagmar Weberová, šéfka davoského Hard Rock Hotel.

Ale skutečnost je podle citovaného britského listu jiná. Rovněž davoské hotely šroubují své ceny během fóra na několikanásobek běžných sazeb. "Každý tady ví, že během fóra se všechno mění. Nastává něco jako regulovaný chaos, ale 90 až 95 procent místních lidí z toho má prospěch," dodává Weberová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.