Už víc než tři desetiletí dominují Číně tvrdí kapitalisté. Nejlidnatější země světa však stále není pravou tržní ekonomikou. Není to tím, že i ti největší magnáti stále mají (takřka povinně) v kapse rudou knížku.

Zásadní je, že zářivý ekonomický úspěch je jeden z hlavních argumentů, kterým se pekingský režim zaštiťuje. Kdyby pominul, byla by legitimita stávajícího uspořádání ohrožena. I proto se růst zajišťuje všemi dostupnými prostředky.

Tím nejprimitivnějším, ale osvědčeným, jsou upravené statistiky. Že se údajům vykazovaným čínskými úřady nedá bez rozmýšlení věřit, je spolehlivě ověřeno. Statistici podléhají politickým vlivům v míře, kterou si Evropan jen stěží umí představit. Stačí jen jemný pokyn, aby šli úředníci štěstíčku naproti. Někdy se o tom světová veřejnost dozví.

Ukázkovým příkladem je hospodářský zázrak, který se "odehrál" ve významné severočínské průmyslové provincii Liao-ning poté, co šéf tamního statistického úřadu své podřízené vyzval, aby "osvobodili svou mysl". Následky byly takové, že ovlivnily i údaje za celou Čínu. Nejde přitom o aféru z doby kulturní revoluce či prvních zmatečných let poté, co pekingské politbyro otevřelo dveře soukromému podnikání. Liao-ningské falšování dat ve velkém prokazatelně probíhalo v tomto desetiletí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru