Spousta politiků sní o tom, že brexit nebude. Podle části britských poslanců by si Britové měli referendum o vystoupení z Evropské unie zopakovat. Politici v ostatních zemích EU mluví opatrněji, aby nebyli obviněni z vměšování se do záležitostí Spojeného království. Ale i oni nahlas říkají: Zkuste si brexit ještě rozmyslet.

Je to chyba. Bylo by lepší, kdyby Britové z EU odešli. Pro ně i pro ostatní státy. Klidně i bez jakékoliv dohody, tedy formou takzvaného divokého brexitu, který by měl velmi tvrdé ekonomické dopady, hlavně na samotné obyvatele Británie.

Nebýt referenda z roku 2016, nikdy bych tyto věty nenapsal. Bylo by skvělé, kdyby Spojené království bylo stále členem EU. Z evropského i z čistě českého hlediska. Politici, diplomaté i úředníci, kteří "dělají" českou evropskou politiku, vám během chvilky popíšou, jakého spojence Česko ztrácí. Když Spojené království v unii nebude, pro Česko bude mnohem těžší prosazovat vlastní postoje, hlavně ohledně volného obchodu nebo pravidel na jednotném evropském trhu. Čeká nás víc práce − budeme muset hledat nové spojence.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru