Začněme vtípkem, který se vyprávěl za komunistického režimu. Ptá se syn otce, co je to dialektika. "Dva prolezou komínem, jeden je čistý, druhý špinavý. Který se umyje?" odpoví otec otázkou. "Ten špinavý," syn na to. "Nikoli, umyje se čistý, protože si myslí, že je jako ten druhý. A teď: Dva prolezou komínem, jeden je čistý, druhý špinavý, který se umyje?" ptá se znovu otec. "Přece ten čistý, jak jsi řekl," praví syn. "Chyba, umyje se špinavý, vždyť je přece špinavý." Syn se rozčílí: "Ale vždyť říkáš pokaždé něco jiného!" "No, a to je ta dialektika," uzavře otec.

Je smutné, že v dnešním demokratickém Česku se dá dialektika vysvětlovat na počínání prezidenta republiky.

Jednak je tu Miloš Zeman očerňující. Kritizuje ministra školství Roberta Plagu z hnutí ANO za jeho schůzku s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Označil za "hrubou chybu" Plagy, že prý si nechá mluvit do toho, jak má vypadat výuka historie. BIS totiž opakovaně varuje, že dějiny prezentované ve školách zůstávají de facto sovětskou verzí moderní historie, což v době ruské hybridní strategie představuje riziko.

A pak je tu Miloš Zeman − čistá lilie. Nevidí nic divného na tom, že sám nebo prostřednictvím kancléře Vratislava Mynáře komunikuje se soudci ohledně rozhodování v živých kauzách. "Doporučení není ovlivnění, doporučení je vyjádření názoru," oponoval Zeman v TV Barrandov soudcům, kteří si stěžují, že jim Hrad předestíral vlastní představy o některých rozsudcích.

Smí tedy hlava státu doporučovat soudcům, avšak nikoli šéf civilní rozvědky ministru školství? Samotné použití do očí bijícího dvojího metru je jistě nepěknou vizitkou lišácké politiky prezidenta. Ovšem daleko nebezpečnější je podezření, že se Hrad pokouší soustavně zasahovat do rozhodování soudů. Svědectví bývalého šéfa a nyní soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy a soudce Ústavního soudu Vojtěcha Šimíčka pro týdeník Respekt a Deník N, že zájem Hradu se měl v minulosti týkat citlivých sporů kolem nejmenování profesorů, ČEZ, služebního zákona či Lesní správy Lány, je třeba brát nanejvýš vážně.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru