Konzultace na úrovni ministerstev zahraničí Česka a Číny nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na únor. Uvedlo to české ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku schůzku zástupců ministerstev zahraničí obou zemí zrušila. Chce se sejít se šéfem Huaweie, aby si vyjasnil situaci. Minulý týden byl na návštěvě Číny předseda KSČM Vojtěch Filip a se zástupci Huaweie se shodl, že jde o umělou kauzu.

Mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček dodal, že česko-čínská mezivládní komise, která byla ustavena v rámci strategického dialogu z roku 2016, se doposud nesešla. "Nelze tedy hovořit o odložení zasedání této komise," uvedl.

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu.

NÚKIB vedle obecného varování před softwarem i hardwarem Huawei a ZTE vydal metodiku, podle které by mohlo na 160 firem a úřadů kritické infrastruktury státu tyto firmy vyřadit z výběrových řízení. Ta se zatím většinou řídí nejnižší nabídkovou cenou, čemuž výrobky Huaweie vyhovují.

Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo investiční skupina PPF. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se na něj s obavami obrátili zástupci Home Creditu ze skupiny PPF.

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal minulý týden během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei. Po návratu sdělil, že spor o využívání technologií Huaweie a ZTE v Česku má za umělou kauzu vyvolanou konkurenčním bojem vedeným ze Spojených států, ve kterém se čeští úředníci nedokážou vyznat.

"Firma Huawei je připravena v konkurenčním boji dál nabízet svoje služby, protože jde o technická zařízení. Jaký software si tam dáme, to je věcí našich společností," uvedl. "Tohle vidím od pana (ředitele NÚKIB) Navrátila jako zlý úmysl, kterým chce přinutit české firmy, aby nakupovaly dražší zboží, když mohou nakupovat lepší a lacinější," doplnil.

Prezident Zeman v televizi Barrandov řekl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit příští týden i s premiérem Babišem. Premiér už dříve řekl, že předvánoční varování NÚKIB před technologiemi Huaweie a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů mluvil i Zeman, který opakovaně tvrdě kritizoval úřad pro kybernetickou bezpečnost i Bezpečnostní informační službu.

Zeman také řekl, že Peking kvůli kauze Huawei odložil bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. To se podle něj dotkne minimálně 70 českých firem, jejichž zástupci s ním loni byli v Šanghaji na česko-čínském fóru.

Související