Sněmovna bude znovu hlasovat o vládní novele služebního zákona, kterou jí vrátil Senát. Vládní návrh poslanci schválili, avšak v Senátu narazil. Členové horní komory ho s několika podstatnými úpravami poslali zpátky. Co jim vlastně vadí?

Při čtení novely služebního zákona hrozí riziko, že se člověk utopí v detailech. Autoři návrhu jej rámují atraktivními vizemi: chtějí státní správu flexibilní, pružnou, otevřenou odborníkům z praxe, schopnou aplikovat IT technologie. Zkrátka moderní a výkonnou. Důvěryhodné to ale není.

Bylo by chybou nechat uniknout podstatné okolnosti, které svědčí o tom, že novela státní správu nemodernizuje ani nezvelebuje. Naopak ji vystavuje napospas politickým silám, jež směřují k ovládnutí státní správy lidmi, kteří jsou přátelští k vládnoucím politikům.

Vzato obecněji: lhůty v zákoně se mění, procedury upravují, odbornost a jistoty ustupují do pozadí. Vláda může snadněji odvolat státního tajemníka. Navázala by tak na setrvalý stav státní správy, který měl právě služební zákon schválený v roce 2017 změnit.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Politici nemají skutečný zájem na nezávislé státní správě, která by jim dělala oponenturu. V tomto smyslu se proto snaží upravit služební zákon, aby se situace vrátila do dob, než byl pod tlakem Evropské unie zaveden.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se