Když před pár dny agentura CVVM zveřejnila analýzu věrnosti voličů, poukázala na riziko, o němž politologové v případě pirátů hovoří. Že strana může skončit jako zelení nebo třeba Unie svobody, kteří po rychlém růstu popularity zažili strmý pád. Ani jedna ze stran se přitom nedokázala ze svého politického debaklu vzpamatovat − Unie svobody už pokusy vzdala a zelení nedostali v posledních parlamentních volbách ani 1,5 procenta hlasů.

CVVM se ptala lidí, jestli patří mezi přesvědčené přívržence, většinou s vybranou stranou souhlasí, nebo si ji třeba zvolili, protože jim nejméně vadí. Výsledky nedopadly pro piráty dobře: skončili třetí od konce, do tábora přesvědčených se zařadilo jen 68 procent voličů, kteří se průzkumu účastnili. Agentura oslovila příznivce všech devíti stran, jež se v posledních volbách dostaly do sněmovny. Nejpevnější voličské jádro má se 72 procenty hnutí SPD Tomia Okamury, druzí byli komunisté, naopak ODS skončila až za piráty.

Právě "nevěrní" voliči a slabé zastoupení v regionech mohou pirátům ztížit jejich boj zejména o liberální voliče. "Podpora pirátů je velmi křehká − jádro přesvědčených voličů je velmi omezené a mají hodně voličů, kteří u nich stojí jen vlažně," vysvětluje problém politolog z Fakulty sociálních věd UK Petr Jüptner. V takové situaci straně podle části expertů preference mohou klesnout, pokud například nastane hospodářská krize a lidé budou mít jiné priority než tradiční pirátský slib, že povedou zemi transparentně. Uškodit zásadně jim pak mohou chyby při vedení pražského magistrátu. Politologové tvrdí, že právě na tom, zda primátor Zdeněk Hřib zvládne vést metropoli, závisí jejich budoucí úspěch, nebo pád.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.