Jana Sedláková v roce 2018 oslavila třicátiny a k tomu i třetí narozeniny své dobře šlapající advokátní kanceláře. Jako by to nestačilo, mladá právnička z Brna k tomu ve stejném roce ještě stihla porodit syna. A to už třetího. Nejstarší chodí do první třídy, prostřednímu jsou čtyři roky a nejmladšího čtyřměsíčního s sebou teď Sedláková bere denně do práce. Sedlákovi se rozhodli mít dítě hned po vysoké škole, tedy ve chvíli, kdy řada lidí teprve hledá toho pravého partnera a chtějí se soustředit hlavně na zaměstnání či cestování.

TOP ženy Česka 2018

Výherkyně budou představeny také v exkluzivním magazínu Hospodářských novin, který vychází 22. 1. 2019. K dostání bude v e-shopu.

"Kdybych po škole studovala na advokátské zkoušky, poté budovala nějakou klientelu a čekala, až se etabluji, tak bych první dítě měla ve třiceti. To mi přišlo zbytečně daleko," vysvětluje Sedláková, proč se rozhodla, že zkusí obojí najednou − děti i kariéru. Průměrný věk, kdy Češky rodily první dítě, po sametové revoluci skokově vzrostl. Zatímco v roce 1990 bylo prvorodičkám v průměru 22 a půl roku, na začátku tisíciletí už jim bylo téměř 25 let a za dalších pět let ještě skoro o dva roky více.

Ženy děti pořád chtějí. Ale později

Podle demografky Dany Hübelové má porevoluční odsouvání mateřství ryze praktické důvody. Prvním je rostoucí vzdělanost žen. "Tím, že ženy tráví studiem více let, se jim zkracuje reprodukční období," podotýká Hübelová. Dodává, že mnoho vysokoškoláků, a to nejen žen, chce hned po studiu začít s kariérou. "To je ten druhý důvod. Chtějí se finančně zajistit, získat praxi nebo alespoň vlastní bydlení," vysvětluje vedoucí Ústavu demografie a aplikované statistiky brněnské Mendelovy univerzity.

Kromě toho se podle Hübelové v různých dotaznících ukazuje, že mladé ženy rodinu odkládají také kvůli chuti cestovat nebo prostě proto, že svým budoucím dětem ještě nenašly otce. Jak demografka upozorňuje, rostoucí věk matek a zároveň dlouhodobě klesající porodnost nejsou specificky českým jevem. Podobné je to i v dalších vyspělých zemích. To, že ženy po dvacítce nerodí, neznamená, že děti nechtějí vůbec. Plodnost se přelévá do vyššího věku. V některých případech se ale může stát, že starším ženám už se nakonec otěhotnět nepovede nebo si namísto původně plánovaných tří dětí pořídí jen jedno.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.