Polská justice má vážný problém. A s ní i celá Evropa. Poláci vyšetřují vraždu primátora Gdaňska Pawla Adamowicze. Vyšetřování bude řídit na příkaz ministra vnitra a hlavního prokurátora Zbigniewa Ziobra zástupce hlavního prokurátora Krzysztof Sierak, kterého polská média označují za věrného Ziobrova spolupracovníka.

Jenže to byl právě Ziobro, kdo po volbách v roce 2015 vedl zpolitizování polské justice a reformu, kvůli níž Varšava vede spor o dodržování právního státu s Bruselem. Kolem vraždy primátora bude hodně politické dusno, protože patřil k opozici, která bude smrt chtít použít v letošních dvojích volbách do evropského a domácího parlamentu.

Očekává se proto, že vláda se bude snažit bagatelizovat možný politický motiv pachatele s odkazem na jeho psychický stav a špatnou ochranku charitativního koncertu, kde se vražda odehrála.

Polské justici nevěří nejen vlastní obyvatelé, ale ani kolegové ze zahraničí. Poláci po její reformě volali, hlavně kvůli zrychlení procesů, místo toho se jim dostává soudnictví, které čím dál víc ovládají lidé jmenovaní právě ministrem Ziobrem bez ohledu na jejich profesní kvality.

A soudci například z Irska nebo Nizozemska už odmítli vydat do Polska zločince, které na základě polského zatykače zadrželi s odkazem právě na porušování právního státu a obavou, že by se těmto zatčeným nedostalo spravedlivého procesu.

Do této situace nyní vstupuje Evropský parlament, který ve čtvrtek schválil návrh Evropské komise zmrazit platby z rozpočtu unie těm členským státům, které porušují pravidla právního státu, nerespektují nezávislost soudů nebo se nesnaží potírat korupci.

Všichni při hlasování o tomto návrhu mají na mysli právě Polsko nebo Maďarsko či případně nyní Radě EU předsedající Rumunsko, které pro lednové jednání stáhlo pravidelný bod o hodnocení polského právního státu z programu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru