Do doby, kdy má Velká Británie ukončit své členství v Evropské unii, zbývají dva a půl měsíce. Přestože v úterý britští poslanci smetli dohodu o vystoupení z EU, objevují se v Londýně i Bruselu náznaky, že se bude dále vyjednávat. Ve hře je především posun termínu odchodu Británie až do léta. I tak je dost pravděpodobné, že dojde k tvrdému brexitu. Místo pokračování přechodného období minimálně do roku 2020 tak hrozí hraniční kontroly a cla už na jaře.

To znepokojuje i české firmy. "Stále ale věřím, že k tvrdému brexitu nedojde a obě strany se dohodnou na prodloužení termínu pro dohodu," říká Radim Koštial, generální ředitel společnosti Sipral, která vyrábí skleněné fasády pro budovy.

Továrnu Sipralu v Jirnech u Prahy každý den opustí osm kamionů, které míří za kanál La Manche. Firma dodává fasády pro luxusní rezidenční projekt Wardian v londýnské čtvrti Canary Wharf. Celkově Sipral pracuje v Británii na čtyřech projektech v hodnotě téměř čtyři miliardy korun. Podle Koštiala už se firma zabývá vznikem meziskladu, který by případné fronty na hranicích alespoň částečně řešil. "Jednáme s logistickou firmou a propočítáváme, co by to znamenalo," dodává Koštial.

Na tvrdý brexit se již delší dobu připravuje výrobce topných systémů Fenix Group z Jeseníku. "Máme vytvořené zásoby výrobků a komponentů na pět měsíců," uvádí Cyril Svozil, majitel a ředitel firmy, který tuto možnost považuje za jedinou reálnou. Jeho firma má v zemi i výrobní závody a loni sem vyvezla zboží za 200 milionů korun z celkového obratu 1,6 miliardy. "Krátkodobě bude brexit bolet, ale středně- a dlouhodobě ho považujeme za pozitivní. Británie zcela jistě uzavře smlouvy o volném obchodu s USA, s Commonwealthem a s dalšími teritorii. To je bezesporu v našem zájmu," dodává Svozil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.