Do doby, kdy má Velká Británie ukončit své členství v Evropské unii, zbývají dva a půl měsíce. Přestože v úterý britští poslanci smetli dohodu o vystoupení z EU, objevují se v Londýně i Bruselu náznaky, že se bude dále vyjednávat. Ve hře je především posun termínu odchodu Británie až do léta. I tak je dost pravděpodobné, že dojde k tvrdému brexitu. Místo pokračování přechodného období minimálně do roku 2020 tak hrozí hraniční kontroly a cla už na jaře.

To znepokojuje i české firmy. "Stále ale věřím, že k tvrdému brexitu nedojde a obě strany se dohodnou na prodloužení termínu pro dohodu," říká Radim Koštial, generální ředitel společnosti Sipral, která vyrábí skleněné fasády pro budovy.

Továrnu Sipralu v Jirnech u Prahy každý den opustí osm kamionů, které míří za kanál La Manche. Firma dodává fasády pro luxusní rezidenční projekt Wardian v londýnské čtvrti Canary Wharf. Celkově Sipral pracuje v Británii na čtyřech projektech v hodnotě téměř čtyři miliardy korun. Podle Koštiala už se firma zabývá vznikem meziskladu, který by případné fronty na hranicích alespoň částečně řešil. "Jednáme s logistickou firmou a propočítáváme, co by to znamenalo," dodává Koštial.

Na tvrdý brexit se již delší dobu připravuje výrobce topných systémů Fenix Group z Jeseníku. "Máme vytvořené zásoby výrobků a komponentů na pět měsíců," uvádí Cyril Svozil, majitel a ředitel firmy, který tuto možnost považuje za jedinou reálnou. Jeho firma má v zemi i výrobní závody a loni sem vyvezla zboží za 200 milionů korun z celkového obratu 1,6 miliardy. "Krátkodobě bude brexit bolet, ale středně- a dlouhodobě ho považujeme za pozitivní. Británie zcela jistě uzavře smlouvy o volném obchodu s USA, s Commonwealthem a s dalšími teritorii. To je bezesporu v našem zájmu," dodává Svozil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru