Křesla v Evropském parlamentu se pokusí v rolích lídrů většiny větších stran znovu získat hlavně současní europoslanci. ODS povede Jan Zahradil, komunisté si vybrali Kateřinu Konečnou, lidovci Pavla Svobodu. V ČSSD je zatím největším favoritem Pavel Poc, v ANO zase Dita Charanzová, kterou podpořil premiér a šéf hnutí Andrej Babiš.

Více než na výběr témat se však zájemci o pozice v Bruselu budou muset zaměřit na to, aby voliče k urnám vůbec dostali. O evropskou politiku se Češi příliš nezajímají, v posledních volbách v roce 2013 jejich účast při tomto hlasování klesla pod dvacet procent. A může být hůř.

Podle říjnového průzkumu agentury Eurobarometr se ke květnovým volbám chystá jen zhruba deset procent Čechů.

Zahradil i Konečná vsadili na témata, jak změnit EU. "ODS bude jakýsi hlas rozumu mezi dvěma extrémy − mezi antievropským radikalismem a proeveropským fanatismem," řekl Zahradil s tím, že národní státy by podle jeho programu měly získat třeba právo zrušit evropskou legislativu, pokud se více než třetině nebude líbit. ODS se sice z role euroskeptické strany posunula mezi euroreformisty, ale i nadále bude odmítat společnou měnu. Podle Zahradila by unie měla mít více oficiálních měn.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.