Kdo používal mobilní telefon a hlavně si sám platil účty už v dobách, kdy se dalo volat pouze v síti prakticky monopolního operátora Eurotel, na podzim 1996 nezapomene. Tehdy v rámci boomu sítí GSM do Česka konečně přišla konkurence. Ceny za volání klesaly, prudce se snížily i sumy, jež operátoři chtěli za mobilní přístroje, a s tím rostl zájem veřejnosti. Ani ne rok a půl po příchodu operátora Paegas přesáhl podíl Čechů s mobilem hranici deseti procent a dál rostl. Trend ještě zesílil po příchodu třetího hráče, operátora Oskar, na jaře 2000. Volání z mobilu bylo najednou běžnou věcí.

Od té doby se ale konkurence prakticky nezměnila. Virtuální operátoři u nás sbírají jen drobky a každý pokus vybudovat "čtvrtou sílu" skončil nezdarem. Někdy možná i záměrným, jako v posledním případě na podzim 2013. Tehdy se díky přerozdělování frekvencí v rámci nástupu nového standardu LTE otevřela možnost postavit čtvrtého operátora. Ovšem "vyzyvatelé" Revolution Mobile a Sazka Telecommunications dělali v aukci (kvůli níž složili půlmiliardovou jistinu) jen stafáž a nepřihodili ani jednou. Zavedení operátoři tak jen v samotné aukci ušetřili miliardy, a navíc nemuseli čelit nové konkurenci. Prý náhoda, která nijak nesouvisela s personálním propojením ani se společnými zájmy zainteresovaných finančních skupin.

Nyní se díky nástupu sítí 5G nabízí reparát. Asi poslední. Zkušenost ze zahraničí ukazuje, že čtvrtý hráč na trhu dokáže zahýbat s cenami i s kvalitou služeb. Desetimilionové Česko je přitom dost velké na to, aby se zde další operátor uživil. Jeho příchod by však stejně jako v minulosti vedl ke snížení marží těch současných. Proto i tentokrát mohou přijít klamné manévry a tlaky, jejichž cílem je dnešní stav zakonzervovat. Regulátor ČTÚ jistě sám o sobě nezařídí, aby do Česka přišel velký hráč. Mělo by být ale v jeho silách, aby nepřipustil opakování šarády z roku 2013. Jinak budeme stále naříkat, že za mobily platíme víc než ve většině zemí EU a dostáváme za to míň.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru