Nejvyšší soud se koncem minulého roku zastal podnikatele Tomáše Bárty a zpochybnil rozhodnutí valné hromady největšího alternativního dodavatele energií, společnosti Bohemia Energy. Na ní si majitelé firmy manželé Písaříkovi vyplatili 1,6 miliardy korun nerozděleného zisku. Nyní tak reálně hrozí, že budou muset peníze do firmy vracet.

"Jde o klíčové rozhodnutí. Jde o valnou hromadu, jejímž cílem bylo odčerpat všechny peníze z firmy a následně mě právě pomocí těchto peněz z firmy dostat. Nejvyšší soud jasně řekl, že to je nemravné chování," komentuje vývoj Bárta.

Podle majitelů Bohemia Energy nicméně k ničemu nemravnému nedošlo. "Městský soud pouze doplní dokazování požadované Nejvyšším soudem a nezbude než dospět ke stejnému výsledku, tedy že usnesení valné hromady je platné," říká mluvčí firmy Hana Novotná.

Celý spor o podíl ve firmě se táhne již od roku 2013. Bývalí kamarádi Bárta s Písaříkem spolu dlouhé roky spolupracovali. Bártovy firmy získaly společnostem ze skupiny Bohemia Energy více než půl milionu zákazníků a tím jí pomohly do role jedničky mezi novými hráči na trhu.

V roce 2012 se oba podnikatelé domluvili, že za získání dalších 124 tisíc zákazníků během 15 měsíců dostane Bárta finanční odměnu 150 milionů a k tomu navíc 10 procent ve firmě.

Tehdy začaly spory, kvůli nimž byly podány desítky žalob. Bárta tvrdí, že podmínky splnil. Nakonec dostal i slibovanou finanční odměnu, ale podíl nikoliv. Písaříkovi naplnění smlouvy zpochybňují.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru