Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů stoupla na konci loňského roku na 2,91 procenta a zažila nejrychlejší nárůst za posledních deset let. Smlouvy uzavíralo méně lidí než v listopadu i v říjnu.

"Objemy hypotečních úvěrů zůstávají relativně silné díky stále rostoucím cenám nemovitostí," komentoval statistiku Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Obchodní ředitel realitní společnosti Bidli Roman Weiser za další příčinu označil úbytek kvalitních nemovitostí na trhu. Pramení podle něj z nedostatečné výstavby hlavně ve velkých městech, kde mohou ceny nemovitostí stále ještě růst. I z toho důvodu neočekává cenový propad, trh maximálně lehce zpomalí. Počet sjednaných hypoték klesá také proto, že na ně dosáhne méně lidí než dřív, připomněl Weiser.

Rychleji rostly sazby naposledy v létě roku 2008, kdy průměrně dosahovaly rekordních hodnot. Tehdy si lidé půjčovali na bydlení s úrokovou sazbou kolem 5,8 procenta.

V posledním měsíci roku 2018 klesl počet podepsaných hypotečních úvěrů i v meziročním srovnání. V prosinci 2017 jich bylo sjednáno 9351, tedy o 2786 více než za minulý měsíc.

Stejně jako počty klesly meziročně i objemy. V prosinci 2018 si lidé přes hypoteční úvěry půjčili 14,935 miliardy korun, což je o 4,56 miliardy méně než v listopadu loňského roku. V meziročním srovnání je pokles ještě výraznější. V prosinci roku 2017 si lidé sjednali hypotéky v objemu 20,138 miliardy korun.

Po celý rok rostla průměrná výše hypotéky. V prosinci 2018 dosáhla 2 274 871 korun.

Podle odborníků se dá očekávat další ochlazování zájmu o hypotéky. Důvodem budou přísnější podmínky pro jejich získání a právě pokračující růst úrokových sazeb.

Česká národní banka zpřísňuje podmínky poskytování hypoték od podzimu 2016, kdy nejprve doporučila zakázat stoprocentní hypotéky. V dubnu roku 2017 pak bankám uložila doporučení, aby neposkytovaly hypotéky nad 90 procent hodnoty pořizované nemovitosti, a omezila i hypotéky nad 80 procent této hodnoty. Banky jich mohou poskytnout jen do 15 procent z celkového objemu uzavřených hypoték.

Od letošního října musí navíc žadatel o hypotéku splnit i další podmínky. Výše celkového osobního zadlužení nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně výdaje na splátky všech jeho úvěrů nesmí překročit 45 procent individuálního měsíčního příjmu. Banky smí tyto hodnoty překročit jen výjimečně, a to jen do pěti procent ze všech poskytovaných hypoték.

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Sleduje úrokové sazby, za něž jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Sleduje též objemy poskytnutých úvěrů.